Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gumídci

14. 3. 2014

Obrazek
 

Méďové, skáčou jako míčky gumové, v příbězích, jež mají úroveň, gumídci méďové!

Ano, tento popěvek se vybaví snad každému, kdo vyrůstal na animovaných seriálech Walta Disneye. Svého času u nás Gumídci slavili obrovský úspěch a já si troufám tvrdit, že kdyby se na naše obrazovky vrátili, opět by zaujaly nemalé množství diváků. Neuvěřitelné, dobrodružné, ale mnohdy i veselé přhody těchto sympatických mluvících medvídků, kteří po pouhém doušku hopsinkové šťávy skáčou do výšky, zaujmou snad každého.

Obrazek

Celá skupinka pohromadě

 

Děj jejich příběhů se odehrává ve středověké Anglii, tedy v dobách rytířských soubojů a turnajů. Gumídci žijí v lese a straní se lidí, kteří v té době na gumídky už nevěří a mají je za pouhou legendu. O jejich existenci vědí pouze královské páže Kryštof a princezna Klára, dcera krále Kristiána. Kryštof se s gumídky seznámil hned na začátku seriálu, když jim vrátil gumídkovský medajlon, který zdědil po svém dědovi. Klára se s nimi seznámila o pár epizod později, když se Bára s pomocí klobouku proměn vydávala za Kláru.

Obrazek

Klára s Kryštofem

Ovšem gumídci mají i své nepřátele. Zápornou postavou seriálu je kníže Ignor, jenž na svém hradě Lotrník vládne smečce obrů tupounů. Jeho poskokem je zakrslý tupoun Stoupa, který je sice o něco chytřejší, než ostatní jeho druhové, o to víc však projevuje svoji oddanost a poslušnost vůči knížeti. Ignorovým snem je dobýt hrad Strdín a stát se vládcem Medunie. Protože mu každý jeho pokus zmaří gumídci(většinou za pomocí Kláry a Kryštofa), snaží se Ignor vypátrat sídlo gumídků a zmocnit se hopsinkové šťávy, která jej učiní neporazitelným. Hopsinková šťáva totiž na lidi působí jinak než na gumídky. Zatímco gumídci po ní skáčou, lidé na 1 minutu dostanou obrovskou sílu.

Obrazek

Kníže Ignor s tupouny

Takřka všichni gumídci ze strachu z lidí odpluli do zámoří a v gumdolí jich zůstalo pouze šest.

Nejstarší z nich je Brebta. Po znovuzískání gumídkovského medajlonu se vypracoval v kouzelníka. Veškerá kouzla čerpá z Velké gumovědné knihy, která je nejdůležitějším odkazem starověkých gumídků. Brebta si většinu kouzel nedokáže zapamatovat a tak s sebou vždy nosí haldu taháků. Často se mu jeho čáry vymknou z rukou a kouzlo poplete.

Druhým nejstarším členem gumídkovského rodu je Babča. Má na starosti veškeré ženské práce. I když není zrovna nejlepší kuchařka, ostatní její snahu dovedou ocenit. Krom toho má Babča na starosti přípravu a vaření hopsinkové šťávy.

Brůča má vůdcovské schopnosti a většinou organizuje plány na obranu proti nepřátelům. Má na starosti veškerou údržbu a opravy. Vůči lidem bývá velmi skeptický.

Obrazek

Stoupa a Bára v epizodě I patolízal se spálí

Bumla má velikou slabost pro jídlo a na jeho robustní postavě je to dobře znát. Často nepřemýšlí hlavou ale žaludkem, což mu přivodí nejeden problém. Hned po jídle je jeho největší zálibou vyrábění modelů lodí.

Bóža se považuje za nepochopeného umělce. Jeho tvorba spočívá v sochařství a malířství. K ostatním gumídkům se přidal v průběhu seriálu, když jej Brůča s Bumlou objevili na jednom sopečném ostrově. Bóžovi dělá společnost tukan Arťa.

Bíďa je nejmladším členem klanu. Jeho snem je stát se slavným gumídkovským rytířem. Střemhlav se vrhá do nebezpečí a nepomýšlí při tom na následky. Čas od času se tajně přestrojí za Rudého mstitele, potírajícího bezpráví.

K nádherné růži mezi pichlavým trním lze přirovnat Báru. Nejvíc ze všech gumídků obdivuje lidské způsoby, zvyky a jejich kulturu - zejména módu. Bára se od Babči naučila recept na hopsinkovou šťávu a je rovněž nadějná zpěvačka. Její největší kamarádkou je princezna Klára.

Obrazek

A opět všichni pohromadě

Gumídci se u nás poprvé objevili v roce 1992 na ČT. Z celkového počtu 65 epizod jich bylo odvysíláno prvních 52. O několik let později Gumídky zakoupila i Nova, bohužel pokaždé jen prvních pár epizod. Později byli odvysíláni  na Markíze a  na STV1. A však ani v jednom případě nebyly zakoupeny všechny díly. Od 18.12.2010 začala seriál vysílat TV Barrandov. Komplet celý seriál u nás až do roku 2011 nikdy žádná TV stanice neodvysílala. První česká premiéra neodvysílaných epizod byla 8.2.2011 právě na Tv Barrandov v pořadu Animáček!

Dabing pro tyto nové epizody byl vytvořen už v roce 2004 ve Studiu Virtual (ne tedy úplně nově jen pro Barrandov) a téměř všichni původní dabéři zůstali stejní! Pouze Brepta, Klára, Kryštof a Lady Čajz (přejmenovaná na "Lady Bejn") mají nové hlasy. Zároveň byla změněna a ponechána v anglickém originále jména Strdína (Dunwyn) a Lotrníku (Drekmore), Gumdolí bylo přejmenováno na "Rokli", Bumla na Brumlu, Bára na Barču, Klára na Klárku a Bóža na Gustu. Znělka od Karla Černocha zůstala. Ukázku dabingu najdete zde.
Barrandov nakonec odvysílal všechny zbývající epizody Gumídků, a dočkali jsme se tak šťasného konce,  jako v pohádce... :)

 

 gummi_size2.jpggummi_size2.jpg

gumidci-dvd.jpg

 Seznam dílů i s jejich kompletním popisem.

Brepta (v originále Zummi) je hlavním vedoucím gumídků, který má ve své kanceláři Velkou gumvědnou knihu, díky které se naučil kouzlit a z níž bere všechny své vědomosti o původních gumídcích a jejich vynálezech. Je nejstarším ze všech gumídků z Gumdolí. 

 Babča (v originále Grammi  je hlavní kuchařkou gumídků a kromě vaření vykonává i další domácí práce. Ona jediná vždy vaří speciální hopsinkovou šávu.

 Brůča (v originále Gruffi) je hlavním opravářem a údržbářem gumídků. Snaží se i zprovoznit vynálezy starých gumídků, jako je například dráha hopstráda, kterou se původní gumídci velmi rychle dostávali do vzdálených míst. Je jediným z gumídků, který nesouhlasí s návštěvami Kláry a Kryštofa v jejich domově.

Bumla (od dílu 53 Brumla, v originále Tummi) si velice rád pochutná na dobrém jídle a je to vidět i na jeho postavě. Má také trochu jednodušší myšlení, což ho několikrát přivede do problémů. 

Bíďa (v originále Cubbi), nejmladší člen gumídků, touží po dobrodružství a život gumídků v Gumdolí se mu zdá velice nudný. 

 

Bóža (od dílu 53 Gusta, v originále Gusto) se neobjevuje v seriálu od prvního dílu, je objeven a přiveden Brůčou a Bumlou. On sám se považuje za umělce, ale jeho styl nikdo nechápe.

Bára (v originále Sunni) je mladá slečna, na jejímž chování je vidět její pubertální věk. Je velkou obdivovatelkou lidí a jejich společenských způsobů.

Klára (v originále Princess Calla), dcera krále Kristiána, se s gumídky seznámí s pomocí Báry a stává se druhým člověkem, který o gumídcích ví. 

Kryštof (v originále Cavin ) je mladík, který dělá páže nejvyššímu rytíři na dvoře krále Kristiána a jako první se seznámí s gumídky, když jim vrátí gumídkovský medailón, který zdědil po svých předcích a který dokáže otevřít Velkou gumvědnou knihu. Stejně jako Bíďa touží po dobrodružství.

Král Kristián (v originále King Gregor) je dobrým a přívětivým vládcem Medunie, otcem Kláry a ochráncem svého lidu před nepřáteli, jako je například kníže Ignor. 

Kníže Ignor (v originále Duke Igthorn) je majitelem hradu Lotrník. Snaží se získat hrad Strdín a stát se vládcem místo krále Kristiána. Jeho věrným poskokem je Stoupa a při uskutečňování jeho plánu mu pomáhá tlupa tupounů. 

Stoupa (v originále Toadwart nebo domácky Toadie) je zakrslý tupoun, kterému to myslí o trochu lépe než ostatním tupounům. Je hlavním služebníkem knížete Ignora a při horlivém plnění příkazů svého pána většinou vždy něco zkazí. Knížete Ignora oslovuje „Vaše knížecí Ignorantstvo“ nebo „Knížo". 

Tlupa tupounů (v originále the Ogres) jsou velice hloupí obři. Jsou vždy ochotni splnit příkazy svého pána knížete Ignora. 

Autor: Krikri

 

Gumídci, anglicky Gummi Bears. Společnost, která tyto postavičky vytvořila je známá jako Walt Disney, vznik v polovině osmdesátých let 20. Století. V česku se toto Anime vysílalo již od roku 1992 s počtem 95 dílů, asi zhruba 30 dílů byly složené se dvou dílů svým delším příběhem.  Hlavními hrdiny tohoto animovaného seriálu je šest postaviček, především šest gumových medvědů, nebo také šest gumídků, kteří zůstali v Medunii, nebo také lépe řečeno jinak v Gumdolí. Ostatní se vyskytovali až daleko v zámoří, například Bóža. Dalšími zápornými postavami vyskytujícími se v této animované pohádce jsou především tupouni, pak kníže jménem Ignor a dále méně viditelné ostatní lidské postavy, vše odehrávající se podobně, jako ve středověké Evropě. 
Hodně lidí si myslí, že gumídci už neexistují a vyprávějí se o nich jen bajky a pohádky v knížkách, přestože doopravdy žijí a ukrývají se v lese před lidma, o jejich výskytu vědí jen tři lidi – Kryštof, princezna Klára a zlý kníže Ignor. 

 V seriálu se objevují i odkazy na klasický Disneyho film "Sněhurka a sedm trpaslíků", kterým se bezpochyby v mnohém inspirovali, jak uvidíte třeba na těchto porovnávacích obrázcích.

Gumídci vycházeli před a v době svého vzniku také jako tzv. komiksové stripy v novinách. Jde o krátké komiksové příběhy, které sice v ČR nikdy nevyšly, ale najdete je na našich stránkách exkluzivně přeložené do češtiny v rubrice Komiksy Online 4.

disney02.jpgdisney03.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Noví začátek

2.Nekalí kameník-Brepta to rád horké

3.dracice je dracice-Kdopak by se draka bál

4.Zlatí slavik v kleci

5.Veštírna-Divotorní kámen

6.Na koho to jméno padne

7.Půňta se vrací-chrochtavé rodeo

8.Rozhodnutí-noc s chrlicem

9.Tajemství šťavy

10.Naladoví Brůča-Souboj čaroděju

11.Chytrá past na hlupáky-Honička na hopstrádě

12.Bublinové trable-My cizinou jsme bloudily

13.Světloskop

14.Jen víš jen dál

15.Brumla na triskovi pohon-Sto dukátu

16.Citi a křeki-jsem přece princezna 

17.Tajemství rudého mstitele

18.Černý rytíř zasahuje-Patolízal se spálí

19.Na koho to kouzlo platí

20.Strati a nálezi-Hádej kdo ořídě na oslavu

21.Tam za mořem Gumdolí leží

22.Mela s karamelem-Stoupa stoupil vedle

23.Každém těle jini duch-Cukr nad zlato

24.Čary  mary-Na strnine roste strom

25.Když se vráti gudmidrati

26.Sama voda-Příliš blízká setkání

27.Hledání straceného jara-Vlk a kůžlátka

28.Rytíři z Blafíku

29.Radujme se,veselme se-Ach ta láska mateřská

30.7 statečných gumídku

31.Věční Ambroz-Babča troupi hlouposti

33.Všude dobře v gumdolí néjlíp-Kristiánův nový portret

34.Kdo se směje na posled

35.Jak se kari Brumla--RFudý mstitel znovu zasahuje

36.Puvod nerozhoduje-býlí rytíř

37.Vnouzi poznáš gumídka-Mwč kontra psesice

38.Letající muži na báječných strijich

39.Milí kníže kam stou lodí

40.Kdo to nemá od gumídku a paticu nekoupi-obrovské tampoti

41.Cesta do hopsantídi

42.Most přes žeku krách-Večírek ne jen po zvane

43.Království za dort-jak je důležité stit pravidla

44.Jeden den tupounem

45.Šileně  utrápená přincezna-Gumídek gumédkovi pítelem

46.Není všechno poklad co se leskne

47.Dnes zapadá slunce za hopsantídou

48.Randáruv v parádní kousek

49.Bod pro lorda Budičeka

50.Stoupa dobivatel

51.Den plní zázraků

52.Brepta zemi snu-Z bačina receptáře

53.Kouzelná deka

45.Královna zobanu

55.Babča a bárča

56.Návrat rudého mstitele

57.Bratr Brumla-Na gumídka nedozraješ

58.Medvěd pohledaní

59.Záměna na botrable s Brumlou

61.Křídla na královstvím

62.Kdo je lepší princezna

63.

64.Král ignor 1 část

65.Král Ignor 2 část

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 53783
Měsíc: 1569
Den: 30